Telemark lze jednoduše popsat jako lyžování s volnou patou. Pochází z norského regionu Telemark a jeho počátky se datují od poloviny 19. století. V časech, kdy nebyly lyžařské vleky, umožnily volné paty lyžařům vylézt zpět na horu.

Na počátcích telemarkového lyžování stál rodák z Norské vesničky Morgedal Sondre Norheima. Právě ten začal lyžování propagovat jako zábavu a sport. Traduje se, že jednou vyrazil Sondre se svými přáteli na lyžích do 200 km vzdálené Christianie, dnešního Osla, na závody. Zde ukázal dva technicky přesně provedené oblouky. První snožný, který byl později nazván Kristiánka a druhý vykročený, neboli telemarský, pojmenovaný podle oblasti Telemark.

V posledních letech bylo telemarkové lyžování znovu objeveno jako nová forma sjezdového lyžování. Lyžaře s volnou patou je možné potkat ve volném terénu i na sjezdovkách po celém světě.

Na rozdíl od alpského lyžování přináší telemark přirozený a elegantní pohyb, hravost a blízký kontakt se sněhem. Pro mnohé lyžaře je telemarkové lyžování, tedy jízda s volnou patou, životní filosofií. Mnoho závodníků světového poháru v alpských disciplínách využívá telemark jako cílený trénink pro zlepšení přesného vedení lyží a koordinace předozadní rovnováhy.