FIS TELEMARK
Od roku 1995 spadají telemarkové soutěže pod mezinárodni organizaci FIS. V rámci světového poháru nebo mistrovství světa se závodníci v telemarkovém lyžování mohou zúčastnit tří oficiálních disciplín: telemark classic, telemark sprint a telemark parallel sprint.

Všechny disciplíny se skládají ze čtyř částí – obřího slalomu, skoku, klopené zatáčky a běžecké (bruslařské) části. Závodníci (s ohledem na bruslařskou část) startují s běžeckými holemi. Při závodech se kromě rychlosti, hodnotí také skok a brány. Aby závodník nedostal penaltu, musí správně, v telemarkovém pokleku, projet každou bránu. Skok je hodnocen dle délky a dopadu. Pro jeho bezchybnost musí závodník skočit minimální vzdálenost (zpravidla 15–20 metrů pro muže, 10–15 metrů pro ženy) a dopadnout do telemarkového pokleku. Za špatně provedený telemarkový oblouk, dopad po skoku, nebo za nedosažení minimální vzdálenosti se uděluje časové penalizace. Na rozdíl od alpských disciplín závodí muži i ženy ve stejné trati. Závodí se na tvrdých obřačkách, které mají ve většině případů poloměr oblouku mezi 21–25 metry. Délka ani rádius nejsou v telemarkovém závodění zatím nijak určeny.

Telemark Classic
Je označován jako „královská disciplína“. Stejně jako ostatní dvě disciplíny se skládá ze čtyř výše zmíněných částí. Sjezdová část je tvořena obřím slalomem a jednou nebo dvěma 360stupňovými klopenými zatáčkami. Délka bruslařského úseku se pohybuje v rozmezí cca 400 až 1000 m po rovině nebo do mírného kopce. Skokanská část závodu prověří zvládnutí techniky skoku i dopadu. Skoků může byt v Telemark Classic i více a jsou umístěny mezi branami obřího slalomu. Závod Telemark Classic se jezdí jednokolově a jeho přibližná délka trvání se pohybuje okolo tří minut.

Telemark Classic Sprint
Jedná se v podstatě o zkrácenou verzi závodu Classic. Obří slalom má méně bran, skok bývá jeden a velikostí zpravidla stejný. Běžecká část je však kratší a také jen jedna. Závod se jezdí dvoukolově.

Telemark Parallel Sprint
Trať má stejné nebo velmi podobné parametry jako pro závod Classic Sprint. Zásadní rozdíl je v tom, že závodníci startují ve dvojici, jedou paralelní obří slalom, mají oddělený skok, poté následuje společná 360stupňová klopená zatáčka a společná bruslařská část. Kdo je první v cíli, postupuje dále. Závod je rozdělen na kvalifikaci a vyřazovací závod. Závodníci se mohou během jízdy dopustit maximálně 4 technických chyb. Penalizace za tyto chyby nejsou časové, ale pokaždé se prodlouží délka skejtovací časti.

Jedná se o poměrně novou disciplínu, používanou od sezóny 2011/2012. Parallel Sprint je divácky nesmírně atraktivní, protože divák vidí souboj dvou závodníků a hned po dojezdu je jasné, kdo vyhrál. Podrobná pravidla závodů jsou umístěna na portálu FIS.